Jak donosit dítě

Tento článek píši jako průvodkyně žen v otázkách plodnosti, ale současně jako žena, která má sama zkušenost se zamlklým těhotenstvím a to hned 5x.


Moje první dvě zamlklá těhotenství měla jasné a velmi pragmatické vysvětlení. V té době jsem totiž kojila a díky Symptotermální metodě jsem věděla, že pokud kojím, mám zkrácenou druhou fázi cyklu, tzv. luteální fázi. Kvůli tomu je šance zamlklého těhotenství poměrně vysoká.

Nemají to tak všechny kojící ženy, ale mnoho z nás to tak má. Je to proto, že prolaktin blokuje tvorbu progesteronu, tím se fáze po ovulaci zkracuje na méně než 12 dnů, což může vést k tomu, že žena buď neotěhotní nebo, pokud otěhotní, může dojít k zamlklému těhotenství. Progesteron je totiž velmi důležitý pro první tři měsíce těhotenství a pokud ho tělo netvoří dostatek, má to negativní vliv na vývoj plodu.

Brala jsem to tak, že tělo nemá sílu na další těhotenství a tak se brání, aby nedošlo k vyčerpání organismu.

Pokud za mnou přichází klientky, že u nich došlo k zamlklému těhotenství, vždy doporučuji využít Symptotermální metodu a podívat se na to, jak dlouhá je druhá fáze cyklu (nejen u kojících žen). Bohužel je to dnes častý důvod předčasných potratů, protože mnoho žen trpí tzv. estrogenovou dominancí, kdy estrogenu je produkováno více (často z umělých zdrojů, které jsou obsaženy ve stravě, kosmetice, nevhodných doplňcích stravy a v prostředí) na úkor progesteronuSymptotermální metoda je jednoduchý způsob jak zjistit, zda je cyklus zdravý nebo jsou v něm nějaké potíže.minulou zkušenost. 

Ale můj příběh pokračoval dál

Časem jsme se rozhodli zkusit štěstí znovu. Bohužel jsem brzy začala špinit (což ještě nemusí být známka ukončení těhotenství), ale později jsem začala krvácet a došlo k potratu.

Bohužel mě tehdy nenapadlo zamyslet se nad tím, proč moje tělo není schopné donosit děťátko, a že to má nějakou příčinu.

Rozhodli jsme se, že tomu necháme volný průběh a pokud bude chtít miminko k nám přijít, tak se tak stane. A skutečně přišlo další těhotenství, ale záhy opět potrat. Tehdy jsem byla skutečně hodně vyčerpaná. Měla jsem náročný rok a těhotenství přišlo v době, kdy jsem se na to vůbec necítila. Potrat proběhl bez problémů, ale krvácení ne a ne ustat. Po kontrole na gynekologii se zdálo, že je vše v pořádku, ale stále jsem krvácela. Zkoušela jsem všechno možné. Nakonec pomohl týdenní půst s klystýrem a s dalšími duchovními praktikami. Tělo poté vyloučilo malý kousek tkáně, pak už bylo vše v pořádku. A ani tehdy jsem si nedopřála dostatek péče a pozornosti, i když moje tělo volalo o pomoc.

Po roce si tělo trouflo na další pokus. Františka jsem donosila do fáze, když už mu bilo srdíčko, ale bohužel ani tentokrát to nevyšlo.

V té době jsem už studovala Přírodní medicínu a bylo mi jasné, že je moje tělo jednoduše vyčerpané a že mu musím začít dávat pozornost.

Uvědomila jsem si, že jsem ve všech případech věnovala náležitou pozornost své psychické a duchovní stránce, což mělo za následek, že jsem byla psychicky silná a potraty mne v tomto ohledu nevyčerpávaly, ale fyzickému tělu a jeho podpoře jsem prakticky žádnou podporu a pozornost nedala a to se projevovalo na mém zdraví.

Podle tradiční čínské medicíny mohou být potraty pro organismus daleko více vyčerpávající než porody a je třeba to nepodceňovat a dopřát si dostatek času na zotavení, odpočinek, harmonizaci těla a nabrání nových sil.

To, že žena nedonosí děťátko, může být informace, že tělo, emoce, psychika nebo naše duše potřebuje pozornost nebo je potřeba něco v našem životě změnit. Ať už se jedná o životní postoje, stravu, vztahy či cokoliv jiného.


Tehdy jsem se rozhodla, že pro sebe a podporu svého zdraví udělám maximum. Ne kvůli početí, ale kvůli sobě.

Vypadávaly mi vlasy, měla jsem popraskaný jazyk, krvácely mi dásně a celkově to dle diagnostiky odpovídalo na vyčerpání sleziny a krve.

Začala jsem chodit pravidelně na terapie tradiční čínské medicíny – akupunkturu, masáže, podpora potravinovými dopňky.

Dopřála jsem si několikaměsíční kůru minerálních solí – vlasy mi úplně přestaly padat.

Začala jsem cvičit qigong a chodit na kranio ošetření.

Na psychickou a emoční pohodu mi velmi pomáhala Práce se stíny a vědomě jsem začala pracovat s uvolňováním a minimalizací stresu ve svém životě.

Dala jsem pozornost lepší výživě, stravě a pitnému režimu. Pojala jsem to tedy komplexně a výsledky se brzy dostavily.

Dát pozornost a péči

Fyzickému tělu: strava, pohyb, výživa, detoxikace, odstranění blokád, podpora orgánů

Psychice: péče o emoce a pocity, uvolnění mylných přesvědčení a programů, odbourání stresu, umění zastavení a relaxace

Duši: co je můj životní úkol, poslání, odkud kam jdu, kdo jsem jako člověk, jaké jsou mé hodnoty

Tyto tři části se navzájem ovlivňují a není možné, aby fungovalo jedno bez druhého.

Co se fyzického těla týče, díky studiu přírodní medicíny jsem se naučila, že pokud má žena problémy s menstruací, cyklem, početím, či potrácí, velmi často se to týká oslabení třech orgánů: ledviny, játra a slezina – zažívání

Ledviny a jejich síla jsou zásadní pro udržení plodu. Pokud ledviny nejsou v síle, může se to odrazit na tendenci k potratům nebo pokud se děťátko narodí, může být oslabené, nemocné. Protože tradiční čínská medicína věří, že esence ledvin vyživuje plod a zdravé ledviny matky jsou zásadní pro zdraví plodu.

Slezina – zažívání, podle tradiční čínské medicíny je důležitá pro tvorbu krve a pokud naše krev není dostatečně vyživená, může docházet k mnoha problémům v cyklu, včetně potratů.

Játra se také podílí na tvorbě a čištění krve. Pokud dobře nefungují, náš organismus se nedostatečně detoxikuje. Velmi často jsou játra v horkosti a to zejména díky silným emocím.

Pro diagnostiku a léčbu bych doporučuji najít si celostního terapeuta a dopřát si několik měsíců kvalitní péči. Výsledky bývají až zázračné.

Dříve jsem nic dělat nemusela a byla jsem v pohodě, proč je to nyní jinak

V období dospívání a rané dospělosti má tělo hodně energie a síly ze své přirozenosti a zvládá často to, co by v pozdějším věku nezvládlo. Mladí lidé mají tendence ponocovat, špatně se stravovat, zvládat velké množství tlaku a stresových situací, často experimentují s návykovými látkami, léky, dívky užívají hormonální antikoncepci a obecně zažívají různé extrémní situace. Pokud má mladá žena za sebou takové zkušenosti, nemůže se divit, že ve chvíli, kdy se rozhodne otěhotnět, na to není síla. Problémy s početím mohou být důsledkem špatné péče o sebe a své tělo po řadu let. Žena by chtěla rychlé a jednoduché řešení její situace, ale to je bohužel naivní představa, která přináší často jen frustraci. Není většinou možné, aby fungovalo instantní a rychlé řešení, pokud desítku let naše tělo nedostalo pozornost a péči.

Tělo ví, jak si řici o pozornost, záleží jestli jsme ochoté tomu naslouchat.

Nemám na celostní péči finance!

Ženy – páry jsou ochotné dát velké částky za hormonální antikoncepci a později horentní sumy za umělé oplodnění v IVF klinikách, ale investovat do celostní medicíny, která nechce řešit problémy instantně, ale dívá se na tělo jako na jeden systém, kdy všechno se vším souvisí, se může někomu zdát nákladné. Věřím, že tato investice se ve skutečnosti nejvíce vyplatí, protože, co se je víc, než naše celkové zdraví, psychická pohoda a kvalitní živostní styl.

Zdraví a sílu totiž nepotřebujeme pouze k početí, ale i na celé těhotenství, porod a následnou mnohaletou péči o dítě. Pokud si nevěnujeme pozornost před početím, dříve či později nám síla může dojít a to se projeví od zdraví až po vztahové problémy.

Co peníze určitě ušetří

Pokud chceme ušetřit čas a peníze, doporučila bych nespoléhat na obecné rady a doporučení, že jedna paní povídala nebo někomu zabralo to či ono. Neplodnost a problémy s plodností mohou pramenit z tisíce a jedné příčin. Každá jsme jiná a potřebujeme individuální přístup, aby se mohlo něco skutečně zlepšit. Doporučuji projít kvalitní diagnostikou třeba podle TČM nebo u jiných terapeutů celostní medicíny a využít jen takovou terapii a prostředky, které jsou šité přímo na míru vašim potřebám. Ušetřemíme tak nejen své finance a čas, ale také frustraci, která s každým nefunkčním řešením přichází.

Pokud už k zamlklému těhotenství dojde, jak dál?

Možností je více:

Podstoupit kyretáž – čištění/výškrab dělohy

Chemický potrat pomocí potratové pilulky

Vyčkávací přístup a spontánní přirozený potrat

Každá možnost má své výhody i nevýhody a je vždy na ženě, co si pro sebe zvolí. Do žádné z těchto možností by žena neměla být manipulovaná, tlačená a jakkoliv strašená. Měla by být informována o všech možnostech, rizicích, výhodách i nevýhodách.

U nás je bohužel zvykem ženy ihned poslat na kyretáž. Tento zákrok mohou lékaři označit za banální, ale bohužel nemusí být bez následků. Je to poměrně zásadní intervence do organismu pod celkovou narkózou. Zejména pokud jsou kyretáže opakované, může to způsobit problémy s dalším početím – uhnízděním vajíčka a také vzniká vyšší možnost srůstu placeny a problémy u porodu. Ani kyretáž není stoprocentní a u několika mých klientek muselo dojít k dalšímu dočištění, protože první kyretáž neproběhla dostatečně a musela se opakovat.

Chemický potrat s potratovou pilulkou může být pro ženy lepší variantou. Jelikož se jedná o poměrně velké množství hormonů, které mohou mít dopad na celý hormonální systém ženy, určitě bych tuto variantu nedoporučila ženám, které mají hormonální problémy, nepravidelné cykly a problémové cykly, protože se tímto může situace ještě zhoršit.

V zahraničí se mnohem častěji než u nás volí vyčkávací přístup, kdy dá žena tělu šanci, aby si se zamlklým těhotenstvím poradilo samo. Pro mne byla toto nejlepší varianta a skutečně si moje tělo dobře poradilo, ale pro jinou ženu může být tato možnost stresující.

Tehdy jsem se rozhodla, že pro sebe a podporu svého zdraví udělám maximum. Ne kvůli početí, ale kvůli sobě.

Často mi volají ženy, že by rády zvolily vyčkávací přistup, ale bohužel je jim vyhrožováno a jsou manipulovány k zákroku. V tom případě doporučuji najít si někoho, kdo vás podpoří, může to být lékař, porodní asistentka, zkušená terapeutka nebo dula.

Vyčkávací přistup totiž může trvat několik dnů, ale klidně i několik týdnů. A pokud si není žena jistá sama sebou, podpora může být zásadní pro celý klidný proces rozloučení a vyloučení. Pokud je žena ve stresu, má strach, cítí na sebe tlak, je stažená, těžko může její tělo dobře pracovat a vše uvolnit a vyčistit.

Pokud se žena rozhodne počkat na spontánní potrat, může také využít velmi účinnou podporu bylin, bylinné napářky, akupunktury případně homeopatii. Také velmi pomáhá, pokud se žena vědomě s miminkem rozloučí, třeba skrze rozlučkový rituál nebo jednoduše skrze zastavení, zapálení svíčky, sepsání dopisu pro miminko a další možnosti, které pomáhají povolit a pustit emoce a umožnit tak celému procesu, aby mohl být ukončen. Nevýhodou vyčkávacího přístupu je v první řadě malá podpora, obava ze sepse, silného krvácení a nedočištění.

Pokud si žena důvěřuje, nemá obavy a má kvalitní podporu, tak to tělo většinou zvládne velmi dobře. Kolikrát i když v děloze něco zůstatne, odejde to následně s další menstruací. Výhodou spontánní potratu je, že tělo se učí si samo poradit, což se velmi hodí pro další těhotenství a porod. Ženu zaplaví hormony, které jí lépe pomohou celou situací projít a zdravě prožít.

Moje zkušenost:

Osobně jsem podstoupila jednou kyretáž u prvního zamlklého těhotenství, kdy jsem neměla dostatek informací a k zákroku jsem byla bohužel donucena skrze vyhrožování, že jinak umřu. Po zákroku jsem silně krvácela a bohužel moje psychika na tom nebyla nejlépe.

Další zamlklá těhotenství jsem již tento zákrok nepodstoupila. U třech spontánních potratů vše proběhlo hladce a následně jsem krvácela minimálně, psychicky mě to posílilo. U jednoho potratu, kdy jsem byla celkově hodně vyčerpaná, jsem posléze krvácela. Po vyšetření ultrazvukem, mi bylo řečeno, že děloha je čistá, jsem následně vyloučila kousíček tkáně. Přičítám to však tomu, že jsem v té době byla celkově vyčerpaná a moje tělo potřebovalo čas k tomu, aby se mohlo dobře vyčistit. Moje známá, která v té době podstoupila kyretáž však také dlouhodobě krvácela. Je to tedy velmi individuální a rozhodnutí by mělo být vždy na ženě, protože ona jediná ponese pozitiva i negativa se zákrokem nebo potratem spojená.

Po každém potratu doporučuji podívat se na to, jak je na tom moje tělo, psychika a duše, dopřát si čas, podporu a péči, aby se vše mohlo uzavřít než přijde další početí.

Co radí přírodní medicína ženám, které nechtějí zažít další zamlklé těhotenství?

Denně vypít dva až tři šálky čaje z řebříčku a kontryhele. Pít 3 týdny a týden pauza pak opakovat ještě dvakrát.

Výživná polévka proti zamlklému těhotenství:

Mladé výhonky habru (mladé konce větviček – tři lístky) se uvaří v mléce (může být i kozí pro lepší stravitelnost). Mléko se slije, rozšlehá se v něm žloutek a nakonec se přidá trochu zásmažky z másla a mouky. Tato polévka se má jíst k večeři několik týdnů až měsíců. Pak už nedojde tak snadno k potratu.

Můj příběh končí pozitivně!

Máme doma krásnou, zdravou holčičku. Přestože už je mi přes 40 let. Věk nehraje roli, mnohem důležitější je, jak je na tom naše tělo, psychika a jaký je plán naší duše.

Přála bych všem ženám, které zažily ztrátu děťátka, aby na konci celé cesty bylo krásné a zdravé miminko v náručí zdravé a spokojené ženy.

Ráda vás na této cestě podpořím při osobních konzultacích: info@katysachari.cz, 739 026 747