Plodnost jako výzva

Témata, kterým se na osobních konzultacích často věnuji, jsou: plodnost, nepolodnost, antikoncepce, potraty a bolesti kolem toho všeho.


Pokud přichází žena s tím, že se jí nedaří počít nebo donosit děťátko, máme tendence zobecňovat a dávat rady – je to proto a proto. 

Tady ale velký pozor. Každá žena je jiná, nese si svůj jedinečný příběh, který je třeba si pozorně vyslechnout, abychom mohli odhalit pravou příčinu problému a cestu k řešení.

Za ty roky, co se věnuji ženám, bylo těch důvodů, proč se děťátko nedaří opravdu mnoho

Fyzická příčina

Někdy je problém zejména na fyzické a hormonální rovině. Nedostatek progesteronu a zkrácená druhá fáze cyklu od ovulace k další menstruaci je častou příčinou zamlklých těhotenství nebo neplodnosti. Tady mi pomáhá Symptotermální metoda, kdy se s ženou podíváme na to, jak to v cyklu má. Pokud se nedostatek progesteronu (nebo jiných hormonů) potvrdí, pomáhá tradiční čínská medicína na celkovou harmonizaci těla, v kombinaci s doplňky stravy, upravou životního stylu a prací se stíny, kdy se žena podívá na to, jaké vzorce jejího myšlení a chování ji vedou k tomu, že její cyklus není v harmonii. 

Psychosomatická příčina

Někdy je problém spíše na psychosomatické úrovni. Obava z mateřství, porodu, zodpovědnosti, nejistota v partnerském vztahu, tlak na otěhotnění, protože už je přece na čase. Mylné přesvědčení, které mohlo vzniknout díky tomu, že nám nějaká autorita (včetně nás samotných, ale může to být i rodič nebo lékař) řekla, že budeme mít s početím problém. Nespokojenost s tím, co a jak v životě plodím – práce, vztahy, partner, můj život, poslání atd. A mnoho jiných mentálních bloků, které mohou mít za následek blok i v tématu plodnosti. U mentálních bloků a psychosomatických problémů je velmi funkční metoda – Práce se stíny.

Příčina v minulých bolestivých zkušenostech

Někdy bloky vznikají díky bolestivým zkušenostem, traumatickému předchozímu těhotenství a porodu, kdy si žena vědomě nebo podvědomě řekne: už nikdy. Někdy těhotenství blokují i předchozí potraty (umělé či spontánní), kdy nedošlo k vědomému rozloučení s duší a téma jako by zůstalo ležet v těle a blokuje další početí nebo donošení. Tady velmi pomáhá, pokud se traumatické zkušenosti věnuje pozornost, opečuje se, uvolní se. Také jsou vhodné rituály, které energeticky ukončí minulou zkušenost. 

Spirituální příčina

Někdy je téma ještě hlubší, na rovině energetické a spirituální. Mám zkušenost, že ženy díky tomu, že nemohly počít, zjistily, že někde v jejich rodové linii byla velká bolest spojená s tímto tématem:, potrat, úmrtí, zabití dítěte a bylo třeba tomuto věnovat pozornost. Ženy se pak stávají mocnými léčitelkami celého rodu. 

Někdy od nás však život žádá ještě něco víc. Aby žena svoji pozornost věnovala, místo touze po dítěti, své životní spokojenosti, radosti ze života, lásce, uvolnění, krásnému milování a partnerství. Aby místo iluzionálního přesvědčení: až budu mít dítě, budu šťastná, hledala své štěstí, pocit radosti, poslání a naplnění tady a teď. I tak krásná věc, jako je touha po dítěti může být totiž velmi destruktivní program, který nemá základy v lásce, ale v našem egu a jeho uspokojení. A i tady, k uvolnění se do přítomnosti a nelpění na naší touze ať je jakákoliv, pomáhá práce se stíny. 

Každá cesta bude jiná. Některá povede k početí dítěte, jiná k osvojení dítěte a jiná třeba k tomu, že žena přijme svoje poslání i mimo roli matky.