Když se v životě nedaří

Ani to dobré, nemusí být vždy dobré…


Mnohdy se s klienty při práci se stíny dostaneme ke stínu, který je ze všech nejrafinovanější.
Jsou to principy veskrze dobré, které si však postavíme na žebříčku hodnot příliš vysoko. Mnohem záludnější než stíny samotné, jsou totiž programy, kterým říkám zbožštění principů. Tsultrim Allione tyto principy nazývá – bozi. Ruský filozof a léčitel S.N. Lazarev je nazývá jako zbožštění.


Dalo by se říci, že něco ve svém životě postavíme nad lásku a tím se vychýlíme z rovnováhy.
Naše zbožštěné principy se pak odráží v problémech, které se nejčastěji týkají vztahů, ale také zdraví. Tím nás život učí, někdy dost drsně, přenastavit své hodnoty a priority a vrátit nás do rovnováhy.


Co si můžeme zbožštit?


Rodinu, děti, zdraví, morálku, práci, dokonalé vztahy, ženství, mužství, svobodu, dokonalost a mnoho dalšího.

Zdálo by se v pořádku, že toužíme po dítěti, rodině, práci, že milujeme svoje děti, partnera atd. Ale pokud si na žebříček životních hodnot postavíme tato témata příliš vysoko, jsme mimo rovnováhu a život nám tuto nerovnováhu začne ukazovat.


Jak se takové zbožštění v životě člověka projevuje?


Moje zkušenosti z osobních konzultací:

Zbožštěné dítě – úrazy dětí, nemožnost otěhotnět, nemožnost najít partnera, se kterým by bylo možné počít dítě, strach z otěhotnění, smrt dítěte

Zbožštění rodiny – rozpadající se rodina, neschopnost mít rodinu

Zbožštění svobody – agresivita při omezeních, strach z nesvobody

Zbožštěné zdraví – strach, panika z nemocí, virů, bakterií, časté nemoci – úrazy u sebe i svých blízkých

Zbožštění ženství – problémy ve vztazích, někdy agresivita muže, jindy slabošství muže

Zbožštěné mužství – většinou agresivita, arogance mužů

Zbožštění partnerství – většinou velké problémy v partnerství, iluzionární představy o dokonalém partnerství, často neschopnost v partnerství žít a také za každou cenu potřeba zůstat v destruktivním partnerství

Zbožštění morálky – agresivita, vztek a zlost na druhé, zdravotní problémy – nejčastěji jaterní

Většinou se při diagnostice ega, kterou s klienty procházím, velmi brzy na tyto principy přijde. Někdy si je neseme z rodin jako mylné přesvědčení, že to tak má prostě být. Někdy je získáme díky životním situacím a zkušenostem a tak si vytvoříme program, že to je to jediné dobré.

Zbožštěné principy náš život uvádí do nerovnováhy a zaslepují naši schopnost bezpodmínečné lásky. Pokud si téma v těle opečujeme, dáme mu pozornost a i mentálně si uvědomíme, že nám tento program škodí, v životě se uvolníme a tím uvolníme energii, aby do života mohlo přijít to, co je pro nás skutečně dobré.

Při práci se stíny tyto principy proměňujeme v dary a energii, která vede k naší rovnováze a radosti ze života bez podmínek.